piątek, 31 maja 2024

(1227) Zemsta. Meghan, Harry i wojna Windsorów, Tom Bower

 

Tytuł oryginału: Revenge: Meghan, Harry and the War between the Windsors
Tłumaczenie: Olga Dziedzic, Paulina Surniak
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 12.04.2023
Liczba stron: 504
Literatura faktu
Przyznaję się bez bicia, że temat rodziny królewskiej jest dla mnie jednym z ciekawszych. Z zainteresowaniem czytam kolejne artykuły oraz te książki, które szczególnie przyciągną moją uwagę. Nie inaczej się stało w przypadku książki Toma Bowera, która choć musiała swoje odstać, to w końcu mnie do siebie przyciągnęła. Czy to przedstawienie historii Meghan Markle, Harry’ego i pozostałych członków rodziny królewskiej okazało się ciekawe? O tym w tej recenzji.

Rodzina królewska bardzo wierzyła w to, że ślub księcia Harry’ego z piękną amerykanką okaże się furtką do nowej dla brytyjskiej monarchii rzeczywistości. Nikt jednak nie spodziewał się tego, co tak naprawdę przyjdzie im znosić — nie tylko oblężenie ze strony dziennikarzy, ale wiele innych komplikacji związanych z samą Meghan. O tym, jak potoczyły się ich dalsze losy, wszyscy wiedzą, ale czy na pewno wiadomo WSZYSTKO?

Zaczynając lekturę tej książki, miałam w głowie dość dużo oczekiwań — choć jedna wychodziła zdecydowanie przed szereg, a mianowicie oczekiwałam uzyskania informacji, które w pewien sposób pozwolą mi zrozumieć to, co zadziało się w relacjach pomiędzy Harrym a Williamem czy pozostałą częścią rodziny. Oczywiście, znane mi były liczne artykuły na ten temat, ale przeczytanie książkowej wersji tego wszystkiego, gdzie poniekąd te informacje są zebrane w jedno miejsce? No to jest coś, czego potrzebowałam.

Pierwszą rzeczą, jaka rzuciła mi się bardzo szybko w oczy po przeczytaniu kilkudziesięciu pierwszych stron, był sposób, w jaki autor opisuje Meghan. Od razu zaznaczę — nie jestem jej przesadną fanką, a tak naprawdę podchodzę do niej dość obojętnie. Jednak Tom Bower przedstawia ją tutaj w praktycznie samych ciemnych barwach, nadając jej łatkę prawdziwej zołzy, która ma usilną potrzebę zdobywania sławy, a już w szczególności — jest zapatrzona w siebie. Czy jest to prawda? Być może. Czy odniosłam wrażenie, że autor poniekąd narzuca czytelnikowi to, co ten ma myśleć o głównej zainteresowanej? Również być może.

Mimo tego uważam, że książka ta została napisana dobrze. Docenić muszę to, że autor w sposób interesujący przekazuje zebrane informacje na temat samej Meghan, jak i Harry’ego i pozostałych członków rodziny królewskiej. Na plus przemawia również fakt, że książkę tę czyta się całkiem sprawnie i na swój sposób przyjemnie. Przyznaję, że w pewnym momencie, przewracałam kolejne strony w ekspresowym tempie i sama nie wiem, kiedy tak naprawdę zdążyłam tę książkę skończyć.

Zemsta. Meghan, Harry i wojna Windsorów to pozycja, która myślę, że może zainteresować wszystkich tych, którzy ciekawi są, co takiego zadziało się za kulisami tego wielkiego skandalu, jakim był Megxit. Choć książka ma kilka wad i nie wszystkich może usatysfakcjonować taki sposób przedstawienie tego tematu, to myślę, że ogólnie rzecz biorąc, daje on dużo do myślenia i sprawia, że cała sprawa nabiera jeszcze więcej kolorów, niż było to do tej pory. Jeżeli więc interesuje Was tematyka monarchii brytyjskiej – w kontekście czasów współczesnych, to ten tytuł może Was zainteresować.


[Współpraca reklamowa]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz