czwartek, 9 lutego 2023

(1108) Chcę twojego życia, Amber Garza

 

Tytuł oryginału: When I Was You
Tłumaczenie: Kaja Gucio
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 11.01.2023
Liczba stron: 328
Thriller psychologiczny

Książka Amber Garzy wyświetlała się na moim ekranie wiele razy, jeszcze przed samą premierą. Opis pozostawiał po sobie wiele nadziei i jednocześnie ekscytacji – w końcu książka, w której nie wiadomo, kto jest tak naprawdę tym złym, a kto zasługuje na wybaczenie, brzmiała dla mnie jak coś, co koniecznie muszę przeczytać. Tak się też stało, jednak jak ostatecznie wyszło? O tym w poniższej recenzji.

Kelly wiedzie dość nudne, ale spokojne życie. Jej syn wyjechał na studia, mąż pracuje w innym mieście, przez co widują się średnio raz w tygodniu. Jedynym wyjątkiem jest obecność najlepszej przyjaciółki, która zawsze wesprze dobrym słowem i wyciągnie na miasto. Pewnego dnia jeden telefon burzy cały porządek świata, jaki stworzyła dla siebie Kelly. Okazuje się, że w mieście zamieszkała kobieta, która nazywa się dokładnie tak samo. Samotna kobieta za wszelką cenę pragnie poznać swoją młodszą odpowiedniczkę, lecz nie spodziewa się, że konsekwencje tej znajomości mogą przynieść dość... opłakane skutki.

Powiem szczerze, że zaczynając lekturę tej książki, nie wiedziałam do końca, czego się spodziewać. Owszem, miałam zasygnalizowane to, że cała fabuła dotyczyć będzie właściwie dwóch głównych bohaterek, które mogły być zarówno tymi dobrymi, jak i tymi złymi charakterami – tutaj mogło zadziać się dosłownie wszystko. Jednak to, co wyszło ostatecznie, całkowicie zmieniło moje postrzeganie tego tytułu.

Starsza Kelly zamiast sympatii wzbudziła we mnie ogrom podejrzeń i niepewności. Nie wiedziałam, czy mogę traktować ją jako dobrą postać, czy też jako chorą psychicznie osobę, w której narodziła się duża obsesja na punkcie innej kobiety. Przyznać trzeba jednak, że autorka fenomenalnie przedstawiła tę bohaterkę - w końcu, żeby w taki sposób ukazać daną postać, to trzeba mieć bardzo duży talent.

Druga Kelly natomiast wzbudziła we mnie sympatię, choć nie do końca byłam pewna, czy mogę jej zaufać. Nie będę zdradzać, czy moje myśli były trafne, czy też nie – tego trzeba dowiedzieć się samemu. Mogę jedynie powiedzieć, że postać ta również została przedstawiona bardzo dobrze i ciekawie pod kątem psychologicznym. Nie ma co, Amber Garza świetnie potrafi wykreować swoich bohaterów i sprawić, że czytelnik sam już niczego nie jest pewien.

Fabuła opiera się na znajomości obu głównych bohaterek i zagęszczającej się atmosferze dookoła nich. Tajemnice zaczynają się powoli piętrzyć, a już sama ta kwestia powodowała to, że okrutnie chciałam poznać zakończenie. Nie spodziewałam się licznych zwrotów akcji, co zasługuje na dużego plusa. Sam koniec kazał się równie zaskakujący, a ja wciąż nie mogę przestać myśleć o tym, co przeczytałam. Zdecydowanie jest to jeden z lepszych thrillerów psychologicznych, jakie przyszło mi poznać w ostatnim czasie.

Chcę twojego życia to powieść godna polecenia wszystkim miłośnikom tego gatunku oraz tym, którzy akurat poszukują wciągającej lektury na chłodniejszy wieczór. Myślę, że będę sięgać po kolejne powieści autorki i mam nadzieję, że przypadną mi do gustu równie mocno, co ta.


[Współpraca barterowa]


Chcę twojego życia do kupienia na Bonito

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz