niedziela, 26 lutego 2023

(1113) Late to the Party, Kelly Quindlen

 

(grafika tymczasowa)

Tłumaczenie: Zuzanna Byczek
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 25.01.2023
Liczba stron: 336
Literatura młodzieżowa

Pierwsza książka Kelly Quindlen, jaką miałam okazję czytać - She drives me crazy – tak mocno przypadła mi do gustu, że do dzisiaj nie potrafię o niej zapomnieć. Nic więc dziwnego, że kiedy wydawnictwo Jaguar ogłosiło premierę najnowszej powieści autorki, wprost oszalałam ze szczęścia i z miejsca zapragnęłam ją poznać. Czy Late to the Party powtórzyła sukces swojej poprzedniczki? O tym w tej recenzji.

Codi ma siedemnaście lat, a jeszcze nigdy nie nawiązała bliższej relacji z kimś spoza małego trio, jakie tworzy ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi. Nie, żeby było w tym coś złego - nastolatka ma jednak wrażenie, że coś jej umyka, choć jednocześnie tak dobrze jej w gronie znanych jej osób. Kiedy jej najlepsi przyjaciele chcą przeżyć wakacje w ciut inny sposób niż dotychczas - coś w Codi każe się zbuntować. Tylko co w momencie, gdy dziewczyna wbrew swoim chęciom trafia na jedną z imprez i przez przypadek poznaje tam popularnego ucznia – Ricky'ego? Takiej okazji nie sposób przepuścić. Pora pokazać innym, że Codi potrafi być odważna i wyjść ze swojej strefy komfortu, ale... czy to nie skończy się źle?

Powiem Wam, że mając w głowie rewelacyjną książkę She drives me crazy - zaczynając lekturę tej oto książki, liczyłam na coś naprawdę dobrego. Historia Codi wydawała mi się nie tylko poruszająca, ale i w pewien sposób znajoma – w końcu kto w wieku nastu lat nie miał wrażenia, że stoi w miejscu, a jednocześnie tak bardzo chciał mieć bezpieczną przestrzeń dookoła siebie? Nie sądziłam jednak, że książka ta tak mocno mną potrząśnie.

Główna bohaterka z miejsca przypadła mi do gustu, choć nie mogę o niej powiedzieć, że jest w stu procentach postacią pozytywną. Jej wahania i przemyślenia były dla mnie całkowicie zrozumiałe, z drugiej strony jednak bywały chwile, gdy odczuwałam po prostu złość na Codi za to, że o wielu rzeczach nie mówi, choć zdaję sobie sprawę z tego, że nie powinnam tak czuć. Autorka w bardzo ciekawy sposób przedstawiła tę bohaterkę i szczerze uważam, że wielu nastolatków z powodzeniem odnalazłoby w tej bohaterce cząstkę siebie.

Fabuła powieści krąży dookoła kwestii takich jak m.in. brak poczucia przynależności do jakiejś grupy, pierwsza miłość, niepewność związana z tym, jak widzą nas inni. Są to tematy, które blisko znają nie tylko starsi odbiorcy, ale i młodsi, a spotykają je codziennie – w szkole, poza nią, w świecie wirtualnym. Mogłabym wręcz napisać, że Late to the Party jest powieścią zaskakująco dopasowującą się do obecnych czasów (i pisząc to, mam nadzieję, że nie brzmię jak stara ciotka). Pokochałam tę historię i odnalazłam w niej wiele rzeczy, które są lub były mi znane. Przyznaję jednocześnie, że nie zachwyciła mnie tak samo, jak poprzednia powieść Kelly – co nie oznacza, że wyszło gorzej.

Jeśli poszukujecie wciągającej i angażującej powieści młodzieżowej, poruszającej ważne wątki, to gorąco polecam Wam Late to the Party. No, a jeśli czytaliście już She drives me crazy, to... jeszcze bardziej polecam Wam zapoznanie się z kolejną książką autorki.


[Współpraca barterowa]

Late to the Party do kupienia na Bonito

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz