piątek, 3 marca 2023

(1114-1115) Koty. Zrozumieć wąsatego przyjaciela / Psy. Zrozumieć najlepszego przyjaciela, John Bradshaw

 

Przyznaję, są takie momenty w moim życiu, kiedy z zainteresowaniem sięgam po książki, po które wcześniej raczej bym nie sięgnęła. Doskonałym tego przykładem są dwie pozycje autorstwa Johna Bradshawa, które urzekły mnie swoimi okładkami oraz opisami. Mimo że są to książki kierowane do młodszych czytelników, postanowiłam je poznać. Czy po ich lekturze dowiedziałam się czegoś interesującego? O tym w tej recenzji.


Koty. Zrozumieć wąsatego przyjaciela
Tytuł oryginału: Cats
Tłumaczenie: Adam Pluszka
Wydawnictwo: ToTamto
Data wydania: 25.01.2023
Liczba stron: 128
Literatura dziecięca

W pierwszej pozycji z cyklu Zrozumieć wąsatego/najlepszego przyjaciela autor przedstawia koty – ich zachowanie, sposób okazywania miłości i wiele innych informacji, które dla właścicieli tych czworonogów mogą okazać się niezbędne. Za pomocą kotki Libby prowadzi nas przez meandry kociego świata, co przyznaję - bardzo przypadło mi do gustu, choć sama za kotami akurat nie przepadam tak mocno.

To była pierwsza w kolejności książka autora, po którą postanowiłam sięgnąć. Byłam ciekawa, w jaki sposób zostanie przedstawiona tutaj kocia charakterystyka. Jak się okazało, wyszło bardzo dobrze. Książka oznaczona jest jako kierowana do czytelników w wieku powyżej 9 lat (jak dobrze, że się zaliczam, uff) i w taki sposób została napisana - językiem zrozumiałym dla młodszych odbiorców, a jednocześnie zawierająca najważniejsze informacje na temat naszych kocich przyjaciół.

Lektura tej książki zajęła mi niewiele czasu, a dodatkową atrakcją okazały się zawarte tutaj ilustracje autorstwa Clare Elsom. Nawet dla mnie, jako osoby, która raczej powinna sięgać po bardziej zaawansowane pozycje o tej tematyce, książka ta okazała się bardzo dobrą edukacyjną rozrywką. Myślę, że teraz moja świadomość na temat tych zwierząt będzie o wiele lepsza.Psy. Zrozumieć najlepszego przyjaciela
Tytuł oryginału: Dogs
Tłumaczenie: Adam Pluszka
Wydawnictwo: ToTamto
Data wydania: 25.01.2023
Liczba stron: 128
Literatura dziecięca

Kolejna po książce o kotach okazała się ta o psach. Tutaj przyznaję, że poczułam się bliżej związana z tematem, ponieważ sama w życiu miałam kilku psich podopiecznych i też zwierzęta te darzę wyjątkową sympatią. Z ciekawością więc zabrałam się za poznawanie ich charakterystyki, a to wszystko przy pomocy głównego bohatera – Rusty'ego.

Tutaj podobnie, jak w przypadku pozycji o kotach, poczułam się zainteresowana historią oraz sposobem, w jaki przedstawi mi ją John Bradshaw. Psy okazały się jeszcze bardziej interesujące, a ja zrozumiałam wiele rzeczy, których wcześniej albo nie zauważałam, albo nawet nie zdawałam sobie sprawy z ich istnienia. Książka ta również skierowana jest do młodszych czytelników, ale i ci starsi z powodzeniem mogą ją poznać i dowiedzieć się wielu faktów na temat naszych pupilów. Co tu dużo pisać, jest to kolejna bardzo dobra pozycja spod pióra autora i cieszę się, że mogłam ją poznać.

Po raz kolejny muszę wspomnieć i o ilustracjach, które wzbogaciły i podkreśliły przedstawioną treść. Dzięki nim książka z pewnością jeszcze mocniej przypadnie do gustu najmłodszym miłośnikom zwierząt domowych, w to nawet nie wątpię. A gdyby sama książka zawierała jeszcze więcej ciekawostek i poruszała więcej problemów dotyczących psów - byłabym całkowicie usatysfakcjonowana.

John Bradshaw niezaprzeczalnie zasługuje na uwagę i czas, by poznać jego książki. Być może nie dla każdego będą to pozycje zaskakujące czy odkrywcze, jednak z pewnością utrwalą pewną wiedzę na temat czworonogów. Koty i Psy to książki, po które myślę, że będę jeszcze sięgać w przyszłości, a już na pewno polecać je swoim bliskim i innym czytelnikom zainteresowanym tematem tych konkretnych zwierząt domowych. Jeśli szukacie czegoś właśnie w tym stylu, to koniecznie zainteresujcie się jednym lub drugim tytułem (a najlepiej i jednym i drugim!).


[Współpraca barterowa]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz