wtorek, 14 marca 2023

(1117) Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy, Megumi Iwasa & Jörg Mühle

 


Tytuł oryginału: Ottoto no Sei-chan, Genkidesuka?
Cykl: Z pozdrowieniami (tom 3)
Tłumaczenie: Anna Zalewska
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Data wydania: 15.02.2023
Liczba stron: 120
Literatura dziecięca

Pamiętam moment, gdy po raz pierwszy sięgałam po książki Megumi Iwasy. Z pozdrowieniami, Żyrafa to książka, która z miejsca trafiła w moje serce, choć jest to książka kierowana głównie do młodszych odbiorców. Nie przeszkodziło mi to jednak w tym, bym poczuła w stosunku do niej miłość, tak samo zresztą było w przypadku kolejnej części. Czy trzecia odsłona zwierzęcych przygód okazała się równie dobra? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tej recenzji.

Foczek jest początkującym listonoszem i dopiero rozpoczyna swoją przygodę w tej branży. Obawia się jednak, czy będzie w stanie poradzić sobie z tak dużą odpowiedzialnością, co oczywiście jest zrozumiałe. Pewnego dnia Foczek znika, a nikt nie wie, co też mogło się z nim stać... Czy mieszkańcom Wielorybiego Przylądka oraz Uchatkowej Wyspy uda się odnaleźć zaginionego listonosza?

Zaczynając lekturę tej książki, czułam się trochę tak, jakbym wróciła do domu. Ja wiem, że te historie kierowane i pisane są z myślą o najmłodszych, jednak nic nie poradzę na to, że i ja jestem całkowicie zauroczona tymi postaciami. Nie ma co, Megumi Iwasa z całą swoją stanowczością zdobyła moją sympatię.

Głównym bohaterem jest tutaj Foczek - początkujący listonosz. Choć bardzo chce on wykonywać ten zawód, to ma w sobie wiele obaw. Co, jeżeli nie poradzi sobie wystarczająco dobrze z dostarczaniem poczty mieszkańcom innych wysp i zakątków? Myślę, że za pomocą tej postaci autor chciał przekazać swoim czytelnikom, że obawianie się nowego – w tym przypadku pracy, ale może to być równie dobrze po prostu nowe środowisko, jest czymś całkowicie normalnym. Foczek jest taką postacią, która z pewnością przypadnie do gustu wielu młodym czytelnikom i zdecydowana większość będzie mogła choć troszeczkę poczuć z nim pewnego rodzaju zażyłość.

Jak zawsze, na uwagę zasługuje nie tylko sama treść pisana, ale i piękne ilustracje autorstwa Jörga Mühlego. Nie jestem w stanie chyba ukryć swojej fascynacji jego pracami, które spotkałam we wszystkich trzech częściach (i innych książkach), więc wybaczcie mi te może nazbyt miłe słowa. Jedno wiem na pewno – Megumi Iwasa zasługuje na to, by poznać bliżej jej twórczość i dać się jej zauroczyć.

Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy to kolejna książka z tej serii, którą bardzo polubiłam i o której myślę z uśmiechem na ustach. Myślę, że gdy będę mieć już swoje dzieci, z przyjemnością będę czytać im właśnie te historie. Co więcej! Gorąco polecam je każdemu, kto w swoim otoczeniu ma młodszych czytelników - czy to własne dzieci, kuzynostwo czy po prostu podopieczni. Jeśli poszukujecie dobrych i ciekawych książek dla najmłodszych, które mogą pokazać różne aspekty życia, to zdecydowanie polecam Waszej uwadze te właśnie książki.


[Współpraca barterowa]

Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy do kupienia na Bonito

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz