czwartek, 16 lipca 2020

(582) Someone new, Laura Kneidl


Tytuł oryginału: Someone new
Cykl: Someone (tom 1)
Tłumaczenie: Joanna Grzelak
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 17.06.2020
Liczba stron: 480
Romans


O twórczości Laury Kneidl słyszałam już bardzo dużo i przyznam, że z każdym kolejnym głosem moja ochota na jej książki coraz bardziej rosła. W końcu, kiedy zapowiedziano jej najnowszą powieść, stwierdziłam, że pora sięgnąć po jej książki. Mój pierwszy wybór padł właśnie na Someone new, czyli najnowszą powieść Laury. Czy była to dobra lektura?  

Micah jest młodą dziewczyną stojącą u progu dorosłości. Jej brat bliźniak właściwie też, ale on z powodu homofobii rodziców musiał opuścić dom. Tym samym Micah również podejmuje decyzję o wyprowadzce oraz o studiowaniu prawa, tak jak chcieli tego rodzice. Ze wszystkich sił stara się ona trzymać rodzinę w jednej całości, choć nie przychodzi jej to łatwo. Pewnego dnia poznaje Juliana, który kilka tygodni wcześniej stracił przez nią pracę. Dziewczyna pragnie mu to wynagrodzić, ale najpierw stara się nawiązać z nim przyjaźń, choć Julian uparcie trzyma ją na dystans. Z czasem konflikt z rodzicami Micah się pogłębia, relacja z Julianem nabiera rumieńców, choć nie zabraknie sekretów, które mogą zniszczyć ich przyjaźń... lub tylko ją zacieśnić.  

Micah na samym początku wydała mi się taką typową bogatą dziewczynką: rozpieszczoną, wygadaną i wredną. Jednak z czasem zobaczyłam, że ta bohaterka wcale taka nie jest. Zamiast tego autorka pokazała, że Micah to dziewczyna sympatyczna, odważna, z dobrym sercem, która za wszelką cenę chciałaby pogodzić rodziców i swojego brata bliźniaka. W pewien sposób nawet ta postać wzbudziła moje współczucie, bo tak bardzo chciała połączyć rodzinę znowu w całość. Micah to zdecydowanie bohaterka warta sympatii i uwagi.

Julian to chłopak, którego nie potrafiłam rozszyfrować. Tutaj chciałabym pogratulować tego, że autorce zdecydowanie udało się wykreować postać na właśnie taką tajemniczą, pełną swego rodzaju mroku, a nieczęsto się to udaje. Ten bohater również wzbudził moją sympatię, a kiedy wyszedł na jaw ten jego skrywany sekret, poczułam zaskoczenie, ale i ogromne wzruszenie przez to, co musiał przejść.

Nie da się zaprzeczyć, że Someone new to powieść, która wzbudza mnóstwo emocji i pokazuje, jak miłość rodziców może być ograniczona - jeśli nie wpasujesz się w ich obrazek, tym samym przestajesz dla nich istnieć. Jest to okrutne i do dziś nie rozumiem, dlaczego niektórzy nie potrafią zaakceptować swoich dzieci takimi, jakimi są. Laura Kneidl idealnie pokazuje w swojej powieści, jak czują się właśnie ci, którzy zostali odsunięci przez rodziców. Jest to zdecydowanie najbardziej emocjonalny aspekt tej książki i nie ukrywam, że sama nie potrafiłam powstrzymać łez.

Wątek homoseksualizmu, który się tutaj pojawia, został trochę traktowany po macoszemu, jednak rozumiem, że autorka chciała po prostu skupić się na innym aspekcie ludzkiej seksualności. Oczywiście, nie mogę Wam zdradzić, o czym dokładnie tu mowa, ponieważ byłby to już spoiler, a tego chciałabym uniknąć. W każdym razie Adrian (brat głównej bohaterki) również zasługuje na wspomnienie, ponieważ został niesamowicie skrzywdzony przez najbliższe osoby. Myślę sobie, że jest on książkową wersją wszystkich tych, którzy również na co dzień spotykają się z wrogością i brakiem akceptacji.

Someone new to książka napisana bardzo dobrze i choć czyta się ją szybko i całkiem przyjemnie, to tematyka chwilami potrafi przygnieść. Jednak uważam, że jest to powieść świetna, potrzebna zwłaszcza teraz i zwłaszcza w naszym kraju, by pokazać, że ludzie niebędący heteroseksualni nie są gorszymi ludźmi. Oni również czują, chcą żyć i kochać.

Jeżeli szukacie dobrej i wciągającej powieści romantycznej, gdzie nie zabraknie dramatu i trudnych tematów, to koniecznie musicie sięgnąć po Someone new.


Za egzemplarz ślicznie dziękuję wydawnictwu

1 komentarz:

  1. Jestem naprawdę poruszona tą książką! Uważam, że Kneidl podeszła do poruszanych tematów bardzo dojrzale. Fakt, brat Micah został nieco potraktowany po macoszemu, ale wydaje mi się, że to miało być ledwie "pretekstem" dla innych tematów poruszanych w tej powieści. Czekam na kolejne tomy :)

    OdpowiedzUsuń