piątek, 29 marca 2024

(1216) Afterglow, Phil Stamper

 


Cykl: Golden Boys (tom 2)
Tłumaczenie: Edyta Świerczyńska
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 17.01.2024
Liczba stron: 336
Literatura młodzieżowa

Po rewelacyjnej powieści Golden Boys postanowiłam jak najszybciej sięgnąć po kontynuację. Lektura Afterglow zajęła mi ciut więcej czasu, jednak nie oznacza to, że jest to słaba pozycja. Wręcz przeciwnie! W pewien sposób ciężar, jaki towarzyszył mi podczas jej poznawania, sprawił, że sama książka tylko zyskała w moich oczach. Więcej na jej temat w recenzji poniżej.

Lato było pełne wyzwań i nowych doświadczeń, jednak teraz przyszła pora na podjęcie naprawdę ważnych decyzji, które będą miały wpływ na całą przyszłość czwórki przyjaciół — Gabriela, Heatha, Reese’a oraz Sala. Młodzi mężczyźni mają w swoich głowach gotowe plany dla siebie, ale jak pogodzić swoje marzenia z tym, co czuje serce każdego z nich? Koniec szkoły średniej zbliża się bardzo szybko, a wiele sytuacji może znacząco wpłynąć na ich przyjaźń. Czy cała czwórka odnajdzie w sobie na tyle siły, by stawić temu czoła?

Powiem Wam szczerze, że mając w głowie swoje odczucia po skończeniu Golden Boys, zaczynając tę część dylogii, nastawiona byłam na coś równie dobrego. Sam początek jednak okazał się dość nużący i dosyć powoli wgryzałam się w tę fabułę (nad czym ubolewałam). Z czasem jednak coraz lepiej odnajdywałam się w historii chłopaków i jednocześnie coraz mocniej odczuwałam ból związany ze zbliżającym się rozstaniem.

W poprzedniej pozycji najbliżej byłam zdecydowanie Heatha i Reese’a i powiem szczerze, że miałam bardzo duże nadzieje na to, że w tym przypadku uda mi się bardziej zżyć z Salem i Gabrielem. Tutaj czekała na mnie niemała niespodzianka, ponieważ... okazało się, że cała czwórka zapisała się w mojej pamięci i w pewien sposób podbiła moje serce. Każdy z tych młodych mężczyzn sprawił, że powróciłam myślami o swoich lat szkolnych i wyborów, przed którymi musiałam stanąć. Wybranie odpowiedniego kierunku studiów, podjęcie decyzji co do tego, co w ogóle chciałabym robić w życiu to sprawy, które mało komu przychodzą z łatwością. Tak więc doskonale potrafiłam zrozumieć myśli i rozterki głównych bohaterów, ponieważ w większości czułam to samo.

Phil Stamper ma bardzo dobre pióro i jestem pod wrażeniem tego, jak dobrze rozumie młodych ludzi, którzy stojąc u progu dorosłości, starają się jakoś poskładać wszystko w jedną całość. Podejrzewam, że moje słowa mogą w kimś wzbudzić sprzeciw i wywołać takie myśli, że przecież sama jestem już daleka od lat młodzieńczych, ale rozumiem to — mówię jednak o swoich odczuciach i spostrzeżeniach. W każdym razie uważam, że zarówno Golden Boys, jak i Afterglow to powieści, które bardzo dobrze mogą odnaleźć miejsce dla siebie w sercach wielu czytelników, którzy również znajdują się aktualnie w podobnej sytuacji.

Nie wiem sama, jak mogłabym jeszcze pochwalić tę książkę. Jest to naprawdę dobra powieść, która ma swoje niedociągnięcia, ale... na swój sposób sprawia to, że jest ona w moich oczach bardziej realistyczna. Samo życie też nie jest idealne i zdarzają się momenty, których nie do końca rozumiemy i które wywołują w naszych głowach zamieszanie, a ta powieść doskonale to oddaje.

Jestem fanką twórczości autora i nie zamierzam tego zmieniać. Cieszę się, że otrzymałam szansę poznania obu tych powieści i że mogę polecać je innym. Uważam, że te książki spokojnie mogą przeczytać wszyscy ci, którzy aktualnie zastanawiają się nad tym, jaki kierunek w swoim życiu obrać. Ta lektura może okazać się w pewien sposób wsparciem i... pomocą.


[Współpraca reklamowa]

Afterglow do kupienia na Bonito

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz