poniedziałek, 15 czerwca 2020

(570) Podejrzany, Fiona Barton


Tytuł oryginału: The Suspect
Cykl: Kate Waters (tom 3)
Tłumaczenie: Agata Ostrowska
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 12.03.2020
Liczba stron: 560
Thriller psychologiczny


Przyznam szczerze, że w całej swojej “karierze” blogowej, o Fionie Barton słyszałam niewiele. Kojarzę ją tak naprawdę tylko z jej powieści Wdowa, a książka ta wydana była już jakiś czas temu. Kilka dni temu udało mi się przeczytać jej najnowszą pozycję, jaką jest Podejrzany. Czy po tej lekturze poczułam się zachęcona do przeczytania poprzednich historii?

Dwie nastolatki udają się na wakacje do Tajlandii. Ma być to najlepszy czas w ich młodym życiu, jednak z pozoru wspaniały wyjazd szybko zamienia się w piekło. Obie znikają w tajemniczych okolicznościach, a ich rodziny próbują za wszelką cenę dowiedzieć się, co się stało. Do akcji wkracza Kate Waters, która jako dziennikarka zawsze stara się być pierwsza na miejscu zdarzenia oraz jako pierwsza zdobyć wszystkie gorące informacje – inaczej nie jest tym razem. Jednak oprócz wykonywanej pracy, kobieta ciągle myśli o swoim synu, który od dwóch lat podróżuje po świecie. Sprawa zaczyna robić się więc osobista. W trakcie odkrywania kolejnych szczegółów sprawy okazuje się, że mimo tak dużej odległości geograficznej, zło czai się bardzo blisko...

Główną bohaterką jest tutaj właśnie Kate. Jest to sympatyczna, pracowita dziennikarka, którą z pewnością można nazwać również rzetelną - wszelkie informacje, które później podaje, sprawdza sama, stara się za wszelką cenę o wywiady na wyłączność (co z jednej strony jest dobre, ale z drugiej może przedstawiać ją jako osobę nachalną). Jednak autorka przedstawiła ją w powieści również jako matkę, która jest zdolna do poświęceń i gotowa ratować swoje dziecko za wszelką cenę.

Chciałabym przejść teraz do samej akcji i fabuły tej powieści, ponieważ jest tutaj o czym pisać. Pierwszą rzeczą, na którą chciałabym zwrócić tutaj uwagę, jest miejsce akcji. Tajlandia jest miejscem na Ziemi, które jest bardzo ciekawe, jednakże, gdy już zagłębi się bardziej w jej klimat i obserwację ludzi tam żyjących, można odkryć prawdziwą brutalność. Fiona Barton ukazała przy tej okazji również, jak wygląda lub jak może wyglądać życie w tym kraju oraz jak traktuje się tam turystów. Poprzez takie miejsce akcji wysuwa się wątek podróżniczy, który również podniósł jakość tej historii.

Autorka Podejrzanego prostym językiem, jakiego użyła, pisząc tę powieść, ukazuje brutalność i ogromną tragedię, jaka spotkała nastolatki. Dzięki temu czytelnik otrzymuje kolejne fakty dosłownie na twarz i docierają one do niego jeszcze bardziej. To trochę tak, jakby jakaś bliska znajoma opowiadała o swoich obserwacjach.

Mimo że jest to trzeci tom serii o Kate Waters, nie czuć zagubienia, które towarzyszyłoby przy lekturze przykładowo któregoś z kolei tomu Gry o tron czy też Szklanego tronu. Wszystko można zrozumieć, a historię odbiera się tak samo, jak gdyby czytało się poprzednie części. Prawdopodobnie przyczynił się do tego fakt, iż książki połączone są linią fabularną głównego bohatera, a sprawy kryminalne w każdej z nich są różne.

To, co mogę powiedzieć o tej pozycji w podsumowaniu, to że z pewnością jest tu wciągająca akcja, ciekawi i różnorodni bohaterowie (tu jako przykład mogę podać akurat zaginione nastolatki: Alex i Rosie). Krótkie rozdziały sprawiają, że powieść tę czyta się w ekspresowym tempie, co dla jednych może być ogromną zaletą. Ciekawe połączenie narracji pierwszoosobowej w “podstawowej formie” oraz narracji pisanej w formie epistolarnej (choć nie były to typowo listy, a maile). Zakończenie tej historii pozostawia czytelnika z wieloma pytaniami w głowie oraz wprowadza go w duże zaskoczenie – to zdecydowanie na plus.

Jestem szczerze zachwycona tą pozycją, choć autorka mogła jeszcze bardziej dokręcić tę śrubkę i potrzymać mnie jako czytelnika jeszcze bardziej w niepewności. Jednak w ogólnym rozrachunku muszę stwierdzić, że Podejrzany to bardzo dobry thriller, który z pewnością sprawdzi się na letnie wieczory.


Za egzemplarz ślicznie dziękuję wydawnictwu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz