niedziela, 9 sierpnia 2020

(593) Jeśli tam jesteś, Katy Loutzenhiser


Tytuł oryginału: If You're Out There
Tłumaczenie: Joanna Dziubińska
Wydawnictwo: IUVI
Data wydania: 19.06.2019
Liczba stron: 304
Literatura młodzieżowa

Thrillery młodzieżowe i ogólnie wszelkie powieści młodzieżowe ostatnio poszły u mnie w odstawkę, nie wiedzieć czemu. W końcu jednak zebrałam się, by sięgnąć po którąś z pozycji z tego gatunku, a mój wybór padł na Jeśli tam jesteś. Tytuł bardzo mnie ciekawił, więc chciałam dowiedzieć się, co skrywa środek. Czy była to dobra pozycja?

Najlepsza przyjaciółka Zen, Priya niedawno przeprowadziła się do Kalifornii. Z tego powodu dziewczyna jest załamana i nie chce pogodzić się z tym faktem. Dodatkowo jej przyjaciółka całkowicie urywa z nią kontakt: nie odbiera telefonu, nie odpisuje na maile i ignoruje wszelkie wiadomości od Zen. Wkrótce jednak spostrzegawcza nastolatka zauważa dziwne zachowanie Priyi w sieci – opisy pod jej zdjęciami brzmią sztucznie i jakby wcale nie pisała ich właścicielka konta. Dopiero gdy w szkole pojawia nowy chłopak, Logan, Zan zaczyna mówić o tym, jak bardzo martwi się o przyjaciółkę i że coś jest nie tak. Jak bardzo sprawa stanie się poważna, kiedy młodzi ludzie odkryją niepokojące fakty na temat Priyi?

Główna bohaterka, czyli Zan, to dziewczyna, którą naprawę bardzo polubiłam. W jakimś stopniu widziałam w tej zagubionej nastolatce samą siebie, a jej potrzeba kontaktu z przyjaciółką łapała mnie za serce. Choć niektórzy mogą powiedzieć, że hej! Przecież nie tak trudno zrozumieć, że ktoś nie chce z nami pisać czy rozmawiać, ale Zen bardziej chciała dowiedzieć, dlaczego Priya nie jest już sobą, dlaczego się zmieniła. Także podsumowując: Zen to postać, która zdecydowanie wzbudziła moją sympatię i jest dobrze wykreowana, więc za to ogromny plus.

Fabuła powieści kręci się właśnie wokół tej tajemniczej zmiany w zachowaniu Priyi, ale autorka szeroko przedstawia tutaj również wątek nastoletniej przyjaźni, która potrafi być tak silna, że po jej zakończeniu nie da się tak szybko przejść do porządku dziennego. Myślę, że dlatego też tak bardzo zżyłam się z tą powieścią i z tymi bohaterami. Sama nadal czuję się jak nastolatka i wciąż mam w pamięci wszystkie gimnazjalne przyjaźnie, które wspominam z uśmiechem i chciałabym do nich wrócić. Czy jestem zbyt sentymentalna? Być może. Czy mi to przeszkadza? Absolutnie nie - lubię wspominać. Dlatego Jeśli tam jesteś stanie się jedną z moich ulubionych powieści młodzieżowych.

Wspomniałam na samym początku o thrillerach młodzieżowych. Myślę, że tę pozycję mogę przypisać do tego gatunku ze względu na to, o czym opowiada ta historia. Mamy nagłą przeprowadzkę, urwany kontakt, dziwne wpisy w sieci i dziwne sygnały, które poprzez swoje zdjęcia daje Priya. Wszystko to przekłada się na to, że czytelnik pragnie dowiedzieć się, co takiego dzieje się z tą postacią i dlaczego tak się zachowuje.  

Jeśli tam jesteś to bardzo dobra powieść, którą polecam zdecydowanie wszystkim miłośnikom młodzieżówek. Wciąga od pierwszej strony, nie pozwala się oderwać nawet na chwilę, więc czego chcieć więcej? Ja z pewnością będę prezentować tę pozycję na swojej półce z poczuciem tego, że jest to naprawdę dobra książka.  


Za egzemplarz ślicznie dziękuję wydawnictwu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz