piątek, 29 kwietnia 2022

(987) O włos, Katarzyna Bonda

 


Cykl: Jakub Sobieski (tom 1)
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 23.03.2022
Liczba stron: 350
Kryminał

W przeszłości miałam już przyjemność sprawdzić na własnej skórze pióro Katarzyny Bondy. Pierwszy tom serii o Hubercie Meyerze okazał się całkiem dobry, choć na moje trochę za bardzo chaotyczny. Z kolei pierwszy tom serii o Saszy Załuskiej... wolę o nim nie wspominać. Musiałam zrobić na nim DNF, bo po prostu nie dałam rady tej powieści czytać. Kiedy jednak zapowiedziana została kolejna powieść autorki, postanowiłam dać jej kolejną szansę. O włos trafiło w moje ręce, a ja mogłam zobaczyć, czy może tym razem autorka mnie czymś tak naprawdę zachwyci. Czy tak się właśnie stało? Odpowiedź poniżej.

W Lesie Kabackim ktoś dokonał mordu na dwóch młodych kobietach. Policja zgodnie stwierdza, że bardzo dawno nie widzieli aż tak zbezczeszczonych zwłok. Jakiego narzędzia mógł użyć sprawca? Nie do końca wiadomo. Media za to zdążyły już nazwać mordercę “Kosiarzem z Kabat”. Co wspólnego ze sobą mają korupcja w szeregach policji, piękne kobiety do towarzystwa oraz luksusowy nierząd? Do akcji wkracza Jakub Sobieski - były policjant z dość nieciekawą przeszłością. Pomaga mu aspirantka Ada Kowalczyk. Czy uda im się przeniknąć do tego półświatka i dotrzeć do prawdy?

Powiem szczerze, że myśląc o tej pozycji mam dość mieszane uczucia. Z jednej strony lektura niesamowicie mnie wciągnęła i zaangażowała, a ja pochłonęłam tę książkę na dwa razy. Z drugiej jednak... ostatecznie czegoś mi tutaj zabrakło, a ja nie poczułam aż takiej satysfakcji, jak przykładowo w przypadku Sprawy Niny Frank. Być może to w pewien sposób moja wina? Może niedostatecznie skupiłam się na tej historii?

Główny i jednocześnie tytułowy bohater, Jakub Sobieski okazał się postacią bardzo ciekawą. Choć zazwyczaj nie przepadam za takimi charakterami w książkach, czyli postaciami, które są tak przesadnie pewne siebie, nie przejmują się zupełnie niczym i raczej zamykają się w swoich samotniach, to tutaj Jakub naprawdę przypadł mi do gustu. Jego sposób działania okazał się całkiem przemyślany i zachowywał pewnego rodzaju logiczny ciąg. W kryminałach uważam to za bardzo cenne i ważne dla całej fabuły, dzięki temu autorka uniknęła chaosu.

Pióro Katarzyny Bondy również przypadło mi do gustu. Śmiem rzec, że w ten książce zaliczyło ono progres, a to oczywiście wychodzi ostatecznie tylko na plus dla całej powieści. Autorka pisze lekko i choć przedstawia tutaj brutalne i krwawe sceny, to książkę czyta się szybko i całkiem przyjemnie. No, nie będę ukrywać - jestem pod wrażeniem tej pozycji i mam szczerą nadzieję, że kolejne tomy serii okażą się równie dobre lub nawet i lepsze.

Głównym wątkiem okazał się tutaj ten związany z prostytucją oraz sutenerstwem. Nie zabrakło również policjantów, którzy doskonale znali ten temat, a jednak milczeli, więc do tego wszystkiego dochodzi przekupstwo. Ja przeważnie trzymam się od tego typ historii z daleka, ponieważ po prostu mnie nie ciekawi ten temat, jednak znowu – tutaj okazał się on na tyle ciekawie przedstawiony, że po prostu chciałam o nim czytać. Jednak, jeżeli ktoś trwale obstawia przy podobnym stanowisko co ja, że nie jest to temat dla niego w żaden sposób fascynujący - może się tylko zmęczyć tą lekturą.

O włos to kryminał nieidealny, a jednak na swój sposób przyciągający uwagę i utrzymujący ją do ostatniej strony. Cieszę się, że dałam autorce kolejną szansę i poznałam pierwszy tom kolejnej serii jej autorstwa. Kto wie, może i Wy po sięgnięciu po ten tytuł zechcecie poznać pozostały dorobek literacki pani Bondy?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz