wtorek, 16 maja 2023

(1130) Ada i Eryk w krainie przeklętej korony, Beata Gołembiowska

 


Wydawnictwo: E-Bookowo
Data wydania: 17.07.2022
Liczba stron: 241
Literatura młodzieżowa

Książki historyczne nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodszych czytelników. Jestem w stanie to zrozumieć - w końcu szkoła raczej nas zniechęca do poznawania losów naszych przodków, a niektóre tematy traktuje wręcz po macoszemu. Dlatego też, gdy sama autorka zapytała mnie, czy nie zechciałabym zrecenzować jej powieści właśnie utrzymanej w historycznym klimacie – nie zawahałam się ani chwili. Dziś chciałabym opowiedzieć kilka słów na jej temat.

Ada i Eryk, 12-letnie bliźniaki, pochodzą z rodziny, w której wprost roi się od archeologów i historyków. Każdy z członków ich rodziny zafascynowany jest historią, zwłaszcza Polski. Same dzieci również wiedzą bardzo dużo na ten temat. Pewnego lata rodzeństwo jedzie na wakacje do siostry ich ojca – tajemniczej ciotki Rychezy. Jednak coś im mówi, że nie będzie to zwyczajny pobyt u rodziny... Co przyjdzie im przeżyć w te wakacje? Odpowiedź na to znajdziecie tylko w książce.

Zaczynając tę książkę, czułam ogromną ekscytację. Choć tematy historyczne nie są mi jakoś szczególnie bliskie, to jednak czuję zainteresowanie, uzupełniając swoją wiedzę o kolejne fakty na temat przeszłości. Dlatego też książka, powieść dla młodzieży (jednak, jak się okazało nie tylko) z tak rozbudowanym wątkiem historycznym była dla mnie czymś nowym i absolutnie przyciągającym.

Główni bohaterowie wzbudzili moją sympatię i szczerze mówiąc, nie potrafiłabym wybrać, kogo polubiłam bardziej. Zarówno Eryk, jak i Ada mają swoje wady i zalety (ze zdecydowaną większością zalet oczywiście), co czyni ich bardziej rzeczywistymi postaciami. Śledzenie ich kolejnych przygód w świecie dość im obcym było nie tylko okrutnie wciągające, ale i w pewien sposób relaksujące. Myślę, że autorka doskonale zna pojęcie nauka poprzez zabawę i skutecznie wykorzystuje to w swojej powieści.

Właśnie! Skoro już o tym wspomniałam, to wypadałoby napisać więcej słów o piórze Beaty Gołembiowskiej. Autorka ma bardzo lekkie i przyjemne pióro, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na sam odbiór tej historii... zawartej w historii Ady i Eryka. Czytanie o tym, jak rodzeństwo musiało radzić sobie w nieznanych im czasach, gdy panowali kolejni Polscy władcy, było dla mnie ogromną przyjemnością - nie mam najmniejszego zamiaru tego ukrywać.

Ada i Eryk w krainie przeklętej korony to książka, która może stanowić idealny przykład dla słów “książka bawi i uczy”, ponieważ autorka oprócz faktów historycznych, wprowadza tutaj elementy fabularne, które po prostu wciągają i każą czytelnikowi czytać dalej, by poznać zakończenie perypetii bliźniaków.

Jeżeli poszukujecie bardzo dobrej książki z wątkiem historycznym, która zaciekawi i starszych, i młodszych - to ten tytuł zdecydowanie poleca się Waszej uwadze.


Za egzemplarz do recenzji ślicznie dziękuję autorce. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz