niedziela, 6 sierpnia 2023

(1155) Nate plus One, Kevin van Whye

 


Tytuł oryginału: Nate plus One
Tłumaczenie: Anna Lewicka
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 7.06.2023
Liczba stron: 287
Literatura młodzieżowa

Poprzednia książka Kevina van Whye’a bardzo przypadła mi do gustu i nie mogłam doczekać się momentu, aż sięgnę po jego kolejną powieść. Nate plus One przyciągnął mnie do siebie m.in. wątkiem muzycznym, za którym wyjątkowo przepadam. Jednak czy ostatecznie i ten tytuł mnie zachwycił? Odpowiedź w tej recenzji.

Nate jest dość nieśmiałym chłopakiem, który potrafi tworzyć świetne teksty piosenek i ma piękny głos. Aktualnie czeka na dzień podróży do RPA - został zaproszony na wesele kuzynki. Kilka dni przed wyjazdem dowiaduje się jednak, że na ślubie pojawi się również jego były chłopak. Jai jest z kolei licealnym guru rocka, jednak przed najważniejszym koncertem w karierze jego zespołu, główny wokalista postanawia odejść. Chłopcy postanawiają pomóc sobie nawzajem – Nate odważy się i zaśpiewa na wielkiej scenie, a z kolei Jai zostanie jego towarzyszem na ślubie kuzynki. Co może pójść nie tak? No cóż... przed tą dwójką zdecydowanie ciekawe lato.

Zaczynając lekturę tej książki właściwie zaraz po skończeniu Date me, Bryson Keller nie było zbyt dobrym pomysłem, o czym dowiedziałam się niestety dopiero po czasie. Zanim jednak dotarła do mnie ta myśl, uważałam to za rozwiązanie prawie idealne. W końcu pióro Kevina van Whye’a przypadło mi do gustu tak bardzo, że musiałam spędzić z jego wyobraźnią jeszcze trochę czasu.

Głównym bohaterem jest Nate, które z miejsca polubiłam. Jego nieśmiałość była na swój sposób urocza, choć jego talent i reakcje innych ludzi na niego zdecydowanie powinny pokazać mu, jak zdolny jest. Nate jest przywiązany do swojej mamy, z którą mieszka i wciąż przywołuje w myślach swojego ojca, który zmarł przed laty. Choć brzmi to dość typowo i schematycznie, to muszę przyznać, że wątek ten okazał się bardzo dobrze przedstawiony i był, no cóż, dość poruszający.

Jai to z kolei bohater, z którym miałam na początku mały problem. Z jednej strony również wzbudził moją sympatię, z drugiej jednak czułam, że nie potrafię zżyć się z nim tak mocno, jak właśnie z Nate’em. Nie przeszkodziło mi to jednak w odczuwaniu ogromnego zauroczenia całą historią, która choć na swój sposób przewidywalna, to jednak tak... wyjątkowa. Trochę się rozpłynęłam, wybaczcie, ale nadal jestem pod wrażeniem twórczości tego autora!

Kevin van Whye po raz kolejny stawia tutaj na reprezentację osób homoseksualnych, które w pewien sposób wciąż poszukują samych siebie i próbują poradzić sobie z wizją wyjawienia najbliższym całej prawdy o swojej tożsamości i orientacji. Zarówno ta powieść, jak i poprzednia są napisane w taki sposób, że naprawdę uważam, że duża część osób LGBTQ+ może utożsamić się z rozterkami bohaterów. Powtórzę to po raz kolejny, ale szalenie cieszę się, że na polskim rynku pojawia się coraz więcej queerowych powieści.

Nate plus One to bardzo dobrze napisana powieść, której lektura dostarczyła mi radości, łez wzruszenia i... kilku zaznaczonych fragmentów. Choć powieść ta, mimo wielu dobrych stron, nie zachwyciła mnie już tak mocno, co poprzednia powieść autora (gdybym czytała obie książki w dłuższym odstępie czasowym, z pewnością byłabym bardziej zachwycona!), to nadal uważam ją za świetną książkę, do której na pewno będę wracać za jakiś czas. Jeśli akurat poszukujecie czegoś właśnie w tym stylu, to koniecznie zwróćcie uwagę na ten tytuł (i poprzedni oczywiście też!).


[Współpraca reklamowa]

Nate plus One do kupienia na Bonito

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz