wtorek, 22 sierpnia 2023

(1162) Cool for the summer, Dahlia Adler

 


Tytuł oryginału: Cool for the summer
Tłumaczenie: Piotr Cieślak
Wydawnictwo: beYA
Data wydania: 10.08.2022
Liczba stron: 232
Literatura młodzieżowa

Powieść Dahlii Adler musiała czekać na swoją kolej dość długo, jednak z perspektywy czasu myślę, że wyszło jej to tylko na dobre. Kiedy sięgnęłam po nią jakiś czas temu, z miejsca poczułam, że między nami zaiskrzy, choć zdarzyły się wzloty i upadki. Jak ocenię tę powieść ostatecznie? No cóż, tego dowiecie się z mojej poniższej opinii.

Kiedy Larissa wraca z wakacji z piękną opalenizną i równie pięknymi wspomnieniami, absolutnie nic nie zwiastuje tego, co przeżyje w tym roku szkolnym. Sam początek zapowiadał się wprawdzie całkiem nieźle: najprzystojniejszy chłopak w szkole w końcu zwrócił uwagę na Larissę i otwarcie z nią flirtował. W głowie nastolatki wciąż tkwił jednak obraz wakacji, które spędziła u boku Jasmine – tak, zdecydowanie ten czas, który ze sobą spędziły, był pewien gorąca i dziwnego przyciągania. Larissa chciała traktować ten czas jako swój słodki sekret, ale... Jasmine właśnie stanęła w drzwiach jej szkoły. Co teraz?

Zaczynając lekturę tej książki, nastawiona byłam na dość lekki romans, w którym nie zabraknie nastoletnich dramatów. Okazało się, że moje oczekiwania nie minęły się z prawdą, a sama powieść okazała się wciągająca i całkiem angażująca - choć nie zabrakło też momentów mojej irytacji w stosunku do głównej bohaterki zwłaszcza.

Larissa jest postacią, którą na początku albo się polubi, albo znienawidzi – a przynajmniej ja tak to widzę. Jest to młoda dziewczyna, która chciałaby zatrzymać tylko dla siebie ostatnie wakacje i to, co się podczas ich trwania działo, a z drugiej strony momentami miała chyba ochotę powiedzieć o tym wszystkim. Jej postać została dobrze wykreowana, jednak jej zachowanie pozostawiało wiele do życzenia - bywały momenty, gdy po prostu ciśnienie gwałtownie mi wzrastało w reakcji na jej postępowanie. Złośliwości, dogryzanie, fochy i inne podobne – to raczej zachowanie opisujące dzieciaki z podstawówki, a nie prawie dorosłą dziewczynę.

W powieści pojawia się motyw trójkąta miłosnego oraz odkrywania swojej tożsamości. Oba motywy bardzo lubię i zawsze wzbudzają we mnie wiele emocji i tutaj nie było inaczej. Rozterki miłosne głównej bohaterki może nie były dla mnie czymś nowym, jednak bez wątpienia okazały się angażujące i bardzo dobrze zarysowane, dzięki czemu podczas lektury książki odczuwałam wiele emocji - niepewność, co się wydarzy, radość, gdy Larissa zdała sobie z czegoś sprawę i zrozumiała swoje błędy, a także coś na kształt wzruszenia.

Dahlia Adler ma bardzo przyjemne pióro, dzięki któremu poznawanie tej historii było dla mnie idealną odskocznią od męczącej rzeczywistości. Tak, książkowe problemy sercowe innych ludzi są dla mnie odskocznią i nie zamierzam tego ukrywać. Larissa nie jest postacią idealną, jednak nikt z nas też taki nie jest – a to czyni ją postacią bardzo zbliżoną do prawdziwego człowieka, takiego z krwi i kości.

Cool for the summer to książka, która z pewnością spodoba się wszystkim tym, którzy uwielbiają czytać o różnych reprezentacjach, a także i tym, którzy lubią od czasu do czasu zanurzyć się w jakąś nastoletnią dramę. Tak, ta książka sprawdzi się wówczas idealnie. Sama z pewnością będę czytać w przyszłości inne powieści autorki.


[Współpraca reklamowa]


Cool for the summer do kupienia na Bonito

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz