niedziela, 5 września 2021

(853) Czego ci nie mówię, Yasmin Rahman

 


Tytuł oryginału: All the Things We Never Said
Tłumaczenie: Joanna Dziubińska
Wydawnictwo: IUVI
Data wydania: 15.04.2021
Liczba stron: 435
Literatura młodzieżowa

Zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby istniała specjalna strona, na której mogliby się rejestrować potencjalni samobójcy? Tak, ja też nie. Jednak sam pomysł, że mogłoby coś takiego zaistnieć, napawa mnie niepokojem i jednocześnie ciekawością. Dlatego też postanowiłam sięgnąć po książkę Yasmin Rahman. Autorka porusza tutaj istotne i piekielnie trudne tematy, więc już teraz uprzedzam, że bardziej wrażliwi powinni sobie tę pozycję odpuścić.

Olivia, Cara i Mahreen to dziewczyny, które z różnych powodów postanawiają popełnić samobójstwo. W tym celu rejestrują się na pewnej stronie, która ma im w tym pomóc. Dzięki algorytmowi zostają ze sobą połączone i wspólnie muszą wykonywać różne zadania. Z pozoru wydaje się to łatwe, jednak jaki cel mają w tym wszystkim twórcy strony? Czy chcą oni jednak odwieść dziewczyny od tego czynu? Powiadomią ich rodziców? Tego dowiecie się dopiero na końcu.

Pozwólcie, że zacznę od kilku słów dla samej autorki. Jej styl oraz sposób przedstawienia tych niezwykle ważnych problemów jest czymś niezwykłym. Podczas lektury ani przez chwilę nie poczułam, że opisywane sytuacje potraktowane są po macoszemu lub co gorsza - przedstawiane w sposób olewatorski i błahy. Autorka zadbała o to, by historia każdej z dziewczyn odpowiednio wybrzmiała w myślach czytelnika i właśnie to tak mocno mnie tutaj zachwyciło.

Główne bohaterki zostały bardzo ciekawie przedstawione. Historia i przeżycia każdej z nich są ciężkie i dlatego też osoby o wyższym stopniu wrażliwości czy po prostu mniej odporne na tego typu opisywane sytuacje mogłyby nie dać rady przebrnąć przez tę powieść. Cara, Olivia i Mahreen - te trzy dziewczyny pewnym krokiem weszły do moich myśli i serca - i długo z nich nie wyjdą. Najbardziej polubiłam Mahreen - jej charakter i dobro, które po prostu wylewa się z niej na każdym kroku, chwytały mnie za serce. Oczywiście Cara i Olivia także są sympatyczne, jednak z ich charakterami nie do końca się polubiłam. Z drugiej strony wiem jednak, że ich zachowanie wynika z tego, czego doświadczyły.

Yasmin Rahman przedstawia tutaj wątek nie tylko samobójczy, ale również i molestowania seksualnego, samookaleczenia i depresji. Wszystko to składa się w jedną, przerażającą i smutną całość. Uważam, że jestem dość odporna na takie sytuacje i czytanie o nich nigdy nie sprawiało mi większych problemów - tu jednak bywały chwile, gdy musiałam po prostu odkładać tę książkę na bok.

Czego ci nie mówię to pozycja obowiązkowa dla rodziców i ich nastoletnich dzieci. To książka szalenie ważna i niezwykle wartościowa. Cieszę się, że miałam szansę ją poznać i że mogę Wam teraz o niej pisać. Choć jej premiera miała miejsce już jakiś czas temu i pewnie zdążyliście o niej zapomnieć - ja przypominam. Jeśli jesteście odporni na tak trudne tematy i lubicie wartościową literaturę młodzieżową - koniecznie sięgnijcie po ten tytuł. Myślę, że się nie zawiedziecie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz