wtorek, 15 listopada 2022

(1081) This Winter, Alice Oseman

 


Cykl: Heartstopper
Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 9.11.2022
Liczba stron: 140
Literatura młodzieżowa
Czy to nie cudowny zbieg okoliczności, że w ciągu ostatnich kilku dni przeczytałam aż dwie książki z uniwersum Heartstoppera? Najpierw przeciekawy Yearbook, a teraz nowelka ze świata Nicka i Charliego, w której dużo jest świąt. Kiedy pozycja ta znalazła się w moich dłoniach, oszalałam z radości. Jednak czy zasługuje ona na polecenie? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie w tej opinii.

Nastoletni Charlie Spring przeszedł w tym roku wiele. Teraz gdy już może cieszyć się pobytem w rodzinnym domu, z dala od szpitala, wciąż coś idzie nie po jego myśli. Boże Narodzenie nigdy nie było najłatwiejszym czasem dla rodziny Springów, tym razem jest jeszcze ciężej - problemy zdrowotne Charliego dominują w rozmowach, choć chłopak sobie tego nie życzy. Z drugiej strony jednak brakuje mu świadomości, że ktoś się o niego martwi... Czy istnieje szansa na to, by jeszcze uratować te święta?

Rozpoczynając lekturę tej pozycji, nastawiona byłam raczej na coś, co w pewien sposób dostarczy mi tego świątecznego klimatu, ale jednocześnie nie ominie poważnych tematów. No i cóż, tak właśnie się wydarzyło, a Alice Oseman po raz kolejny udowodniła, że pod płaszczykiem uroczej historii zręcznie potrafi przemycić trudne, nierzadko łamiące serce wątki.

O dziwo, książka mimo swojej niewielkiej ilości stron zdołała pomieścić aż trzy perspektywy. Jako czytelnik mogłam śledzić losy rodziny Springów oczami Tori – siostry Charliego, samego głównego bohatera Heartstoppera, a także najmłodszego z rodzeństwa, Olivera. Przyznaję, że dzięki temu zabiegowi zdołałam bliżej poznać te dwie postaci, a zwłaszcza Tori, która wzbudziła moją ciekawość już podczas lektury komiksów. Jest to bohaterka, dość zamknięta w sobie, ale dla swoich najbliższych gotowa jest zrobić naprawdę wiele.

Alice Oseman po raz kolejny zdobyła moje serce, a ta króciutka książeczka zdominowała moje myśli. Cieszę się, że dzięki wydawnictwu Jaguar możemy dbać o naszą miłość do Heartstoppera i poznawać kolejne historie z tego uniwersum. This Winter może nie jest typową powieścią świąteczną, ale zdecydowanie wzbudza wiele emocji i pozostawia w pewnego rodzaju satysfakcji. Nie mam zamiaru również ukrywać, że z chęcią będę wracać do tego tytułu w przyszłości.

Ciekawym zabiegiem mogę nazwać umieszczenie fragmentu innej powieści Alice Oseman na końcu tej książki. Choć było to dość niespodziewane, to jednak lektura tej części sprawiła, że wprost już przebieram nogami z niecierpliwości i czekam na polską premierę tejże powieści. Nie ma co, wydawnictwo Jaguar potrafi rozbudzić ciekawość czytelnika.

This Winter polecam gorąco wszystkim miłośnikom Heartstoppera i tym, którzy chcieliby poznać chociaż troszkę bliżej rodzeństwo Charliego. Tori i Oliver to postacie, które zdecydowanie zasługują na uwagę.


[współpraca barterowa]


Książka This Winter dostępna na Bonito

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz