poniedziałek, 14 listopada 2022

(1079) Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu, Jakub Jabłonka, Paweł Łęczuk

 


Wydawnictwo: SQN
Data wydania: 12.10.2022
Liczba stron: 367
Publicystyka

Tak naprawdę nie znam osoby, która nie słyszałaby tytułu Świat według Kiepskich chociaż raz w swoim życiu. Mam wrażenie, że serial ten stał się na tyle kultowy, że nasza polska popkultura dość mocno się o niego opiera. Osobiście nie jestem wielką fanką tego sitcomu, jednak nie mogłam sobie odmówić lektury książki Jakuba Jabłonki i Pawła Łęczuka. Czy pozycja ta mnie zaskoczyła? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Celowo nie przybliżę tutaj opisu czy też zarysu tego, o czym jest ta książka. W zasadzie mogę śmiało stwierdzić, iż książka ta jest swego rodzaju wywiadem rzeką (w wersji bardzo okrojonej), choć w rzeczywistości głos należy tylko do twórców serialu czy odtwórców serialowych ról. Dzięki temu odniosłam wrażenie, jakbym siedziała tuż przed nimi wszystkimi i słuchała ich historii. Dla prawdziwego fana tego sitcomu może być to więc okazja nie do przegapienia.

Bardzo cieszę się z tego, że autorzy książki postanowili oddać głos ludziom odpowiedzialnym za powstanie i rozwój tej ikony popkultury i piszę to nie tylko z perspektywy zwykłego czytelnika, ale i osoby kształcącej się na kierunku dziennikarstwa, która zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne czasami bywają podobne rozmowy. Mogę więc powiedzieć, że pozycja ta dostarczyła mi pewnej satysfakcji, a o to również w książkach chodzi, prawda?

Pozycja ta podzielona jest na rozdziały, gdzie każdy po kolei opowiada o tym, jak powstawał pomysł na serial, jak dobierano aktorów oraz jak wyglądały pierwsze miesiące pracy na planie. Aktorzy opowiadali o swoich wrażeniach i podczas lektury odniosłam wrażenie, że autorom udało się przelać na papier nie tylko słowa aktorów, ale również ich charaktery. Przykładowo, zawsze uważałam panią Marzenę Kipiel-Sztukę za osobę dość poważną i taką, która do wielu spraw podchodzi na chłodno, a tutaj poznałam kobietę, która jest nie tylko sympatyczna, ale i pełna ciepła. Może to tylko moje spostrzeżenia, jednak takie właśnie wrażenie odniosłam podczas czytania tej pozycji.

W książce nie zabrakło smaczków z planu, o których jako widzowie nie zdawaliśmy sobie sprawy. Nie będę tutaj ich zdradzać, ponieważ myślę, że są one na tyle ciekawe i na swój sposób zaskakujące, że warto je poznać samemu. Osobiście uważam, że teraz, gdy serial mignie mi gdzieś na ekranie, spojrzę na niego zupełnie inaczej i będę doszukiwać się wspomnianych tutaj smaczków. Czy brzmię jak serialomaniak? Być może, nic jednak nie poradzę na to, że uwielbiam takie rzeczy.

Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu to pozycja, którą pochłania się w ekspresowym tempie i z dużym zainteresowaniem – chyba że oczekujecie czegoś naprawdę mięsistego, co być może na zawsze odmieni Wasze postrzeganie tego serialu. Wówczas możecie się troszeczkę rozczarować, ponieważ pozycja ta ma za zadanie głównie opowiedzieć historię powstania tego sitcomu, nie pokazywać smaczki z życia samych aktorów. Wspominam o tym, ponieważ rzuciło mi się w oczy już kilka opinii, że tego im właśnie tutaj zabrakło, a to nie tędy droga. 😉

Oceniam ten tytuł bardzo pozytywnie. Nie jest to typowa biografia ani taki pełny wywiad rzeka, jednak jako książka uzupełniająca gdzieś tę wiedzę na temat kultowych Kiepskich sprawdza się idealnie. Jeśli akurat poszukujecie czegoś, co możecie podarować prawdziwemu fanowi tego serialu lub sami nimi jesteście, to tę pozycję Wam polecam.


[współpraca barterowa]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz