poniedziałek, 14 listopada 2022

(1080) Heartstopper. Yearbook, Alice Oseman

 


Cykl: Heartstopper
Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 26.10.2022
Liczba stron: 154
Literatura młodzieżowa
Wydawnictwo Jaguar od stycznia zaskakuje nas bardzo pozytywnie. Myślę, że nie pomylę się za bardzo, jeśli napiszę, że ten rok zdecydowanie należy do Alice Oseman i jej Heartstoppera. Liczba fanów tej historii stale rośnie (i słusznie!), a kolejne książki z tego uniwersum wskakują na księgarskie półki. Czy Yearbook, który został niedawno wydany, jest dobrą i godną polecenia pozycją dla fanów Nicka i Charliego? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie w tej recenzji.

Przyznam się, że kiedy zaczynałam lekturę tej pozycji, w głowie miałam pewne oczekiwania. Liczyłam na coś, co będzie właściwie takim połączeniem powieści graficznej i części bardziej merytorycznej, w której Alice Oseman odniesie się do np. Poszczególnych scen znanych nam z Heartstoppera. No i cóż, z jednej strony właśnie to otrzymałam, no ale z drugiej... dostałam coś odrobinę innego.

Przede wszystkim: książka ta nie jest typową powieścią. W zasadzie dość mało w niej treści “powieściowej”, ponieważ na pierwszy plan wysuwają się ciekawostki związane z całą serią oraz wskazówki autorki dotyczące m.in. rysowania. Nie brakuje tutaj jednak mini komiksów ze świata Heartstoppera, co dla mnie stanowi chyba największą zaletę tej pozycji. Wyobraźcie sobie tylko moją radość na widok krótkiej opowieści o Tarze i Darcy, które zdobyły moją ogromną sympatię w poprzednich tomach cyklu!

Heartstopper. Yearbook bez wątpienia stanowi bardzo ciekawe uzupełnienie całego cyklu, ale nie tylko. Czytelnicy odnajdą tutaj szczegółowe przedstawienie postaci - dzięki czemu mogą lepiej poznać swoich ulubionych bohaterów, a ponadto sama autorka zdradza tutaj wiele z procesu tworzenia całego cyklu. Jako fanka historii Nicka i Charliego czułam się po prostu oczarowana tą pozycją i okrutnie cieszę się na myśl, że mam tę pozycję na swojej półce i w każdym momencie mogę sobie do niej wrócić. No i to piękne wydane... No dobra, wychodzi ze mnie okładkowa sroka, wybaczcie.

Moja opinia na temat tej książki jest dość krótka, przyznaję. Nie potrafię jednak ubrać w słowa swoich przemyśleń tak, by nie zdradzić przez przypadek tych wszystkich smaczków, jakie tu odnalazłam. Lektura tej pozycji i poznawanie samej Alice ciut bliżej okazało się niesamowitym doświadczeniem i myślę, że dzięki temu cała ta seria jest jeszcze bliższa mojemu sercu. Heartstopper. Yearbook to po prostu ciekawe uzupełnienie całego cyklu, które z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom historii stworzonej przez Alice Oseman. Dzięki pięknemu wydaniu może również stanowić bardzo dobry upominek na Mikołajki czy też pod choinkę.

Jeśli tak samo, jak ja jesteście zakochani w świecie Heartstoppera, to zdecydowanie polecam Wam tę pozycję - jako ciekawe uzupełnienie wiedzy i dobrą rozrywkę.


[współpraca barterowa]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz