wtorek, 11 maja 2021

(776-777) Hania Humorek przepowiada przyszłość & Doktor Hania Humorek, Megan McDonaldO serii przygód, których główną bohaterką jest Hania Humorek, słyszałam już kilka lat temu. Sama jednak nigdy nie sięgałam po te książki, bo wtedy też uważałam, że takie pozycje są kierowane do dzieci i ja zdecydowanie nie powinnam ich czytać - przecież jestem ponad to. Jak widać, los bywa przewrotny i tak oto mam za sobą lekturę książek Hania Humorek przepowiada przyszłość oraz Doktor Hania Humorek. Czy te pozycje są godne polecenia? O tym w recenzji.
Hania Humorek przepowiada przyszłość
Tytuł oryginału: Judy Moody predicts the future
Cykl: Hania Humorek (tom 4)
Tłumaczenie: Aldona Możdżyńska
Wydawnictwo: HarperKids
Data wydania: 14.04.2021
Liczba stron: 152
Literatura dziecięca

Hania ma swój magiczny pierścionek, który zmienia kolor wraz ze zmianą humorku jego właściciela. Dziewczynka pragnie oczywiście, by jego oczko było zawsze zielone (co oznacza bardzo wesolutką osobę), jednak on uparcie pozostaje w innym kolorze. Przez różne sploty wypadków postanawia ona przepowiedzieć przyszłość swoim przyjaciołom, a także posuwa się do odkrycia tajemnicy swojego nauczyciela... Co z tego wyniknie?

Kiedy zaczęłam czytać tę pozycję, towarzyszyło mi takie mocne wrażenie, że ja to gdzieś już widziałam. No i nie zgadniecie – ja już chyba czytałam lub bardziej kartkowałam tę książkę. Nie wiem, kiedy, nie wiem jak, ale tak było. Jednak nie przeszkadzało mi to w czytaniu tej pozycji – w żadnym wypadku. Pióro Megan McDonald jest bardzo lekkie, przyjemne, a książkę czyta się bardzo szybko. Przyznaję się też bez bicia, że podczas lektury zdarzyło mi się kilka razy zaśmiać - Hania Humorek zdecydowanie poprawia humorek czytelnika.

Ja Wam tę pozycję bardzo polecam, a zwłaszcza jeśli macie młodsze rodzeństwo, które lubi rozrabiać - wiem, zabrzmi to dziwnie, ale może zakochają się oni w przygodach tej rezolutnej i szalonej dziewczynki?


Doktor Hania Humorek
Tytuł oryginału: Doctor Judy Moody
Cykl: Hania Humorek (tom 5)
Tłumaczenie: Aldona Możdżyńska
Wydawnictwo: HarperKids
Data wydania: 14.04.2021
Liczba stron: 164
Literatura dla dzieci

Co powiecie na pierwszą na świecie dziewczynkę lekarza? Tak, Hania ma ogromne ambicje i zrobi wszystko, by otrzymać ten zaszczytny tytuł. Nawet jeśli będzie musiała przynieść do szkoły pępowinę swojego brata... Na lekcjach Hania i jej przyjaciele dowiadują się o tajemnicach ludzkiego ciała, a także będą musieli przeprowadzić własne eksperymenty medyczne. Tylko co ma wymyślić Hania?

Ta część spodobała mi się zdecydowanie bardziej niż tom czwarty. Przyznaję to bez bicia i jestem w stanie zmierzyć się z krzywymi spojrzeniami wielu osób. Wątek dotyczący poznawania budowy ciała człowieka, jego szkieletu oraz innych ciekawostek z tym związanych bardzo mi się spodobał i jestem pewna, że ta książeczka będzie w stanie przelać na najmłodszych mnóstwo wiedzy.

Po raz kolejny, pióro autorki bardzo przypadło mi do gustu i sprawiło, że lektura tej pozycji była czystą przyjemnością. Wiadomo, że może nie była to najwybitniejsza powieść, lecz dla samej przyjemności, którą czerpię z czytania książek, jestem gotowa jej dać całkiem wysoką ocenę. Główna bohaterka może i jest głupiutka, ale dzięki temu, że na stronach tej książki dowiaduje się ona wielu ważnych rzeczy, czytelnicy mogą się z nią zżyć, a przy okazji również zdobyć cenną wiedzę.

Obie te książki bardzo przypadły mi do gustu i jestem w stanie je polecić każdemu młodemu odbiorcy. Jeżeli macie w gronie swoich bliskich takiego kogoś, kto na przykład lubi czytać, ale nie wie co, lub nawet nie lubi książek - podsuńcie mu Hanię Humorek. Być może poprawi im ona ich humorek. ;) 


1 komentarz:

  1. Lubię książki o Hani Humorek, z bohaterką nie można się nudzić.

    OdpowiedzUsuń