wtorek, 4 maja 2021

(772) [PRZEDPREMIEROWO] Tatry. Przewodnik dla dużych i małych, Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński

 


Ilustracje: Adam Pękalski
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 5.05.2021
Liczba stron: 90
Przewodnik

Zbliża się lato, a to idealna okazja do podróży i zwiedzania wielu miejsc w Polsce, a zwłaszcza gór. Myślę, że warto jednak wiedzieć, jak powinno się prawidłowo przygotować do takiej wyprawy oraz jak się zachować na łonie natury – a jeśli idą z nami dzieci, przy okazji możemy nauczyć ich czegoś dobrego. Z pomocą przychodzi nam najnowsza premiera wydawnictwa Literackiego, czyli Tatry. Przewodnik dla dużych i małych. Musicie wiedzieć, że ta pozycja to nie tylko śliczna okładka, ale i skarbnica wiedzy na temat Tatr.

Autorami tej niezwykle interesującej pozycji są Barbara Gawryluk oraz Paweł Skawiński. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że będzie to kolejna książka z gatunku tych, które przelewają na odbiorcę całą masę wiedzy, której i tak czytelnik nie będzie w stanie zapamiętać. No i tutaj Was zaskoczę: to wcale tak nie jest! Wszystko dzięki sprawnemu rozplanowaniu tekstu na stronie oraz lustracjom, które zdecydowanie uatrakcyjniają lekturę tej książki.

Na zdecydowany plus zasługuje wygląd pozycji, jaki przyciąga uwagę najmłodszych, którzy to też mam wrażenie, że są właśnie tym docelowym gronem odbiorców. Poza tym będzie ją zdecydowanie miło posiadać na swojej półce (a przynajmniej ja będę ją z dumą prezentować na swojej biblioteczce). No ale nie o sam wygląd się tutaj rozchodzi, a o treść!

Tatry. Przewodnik dla dużych i małych jest zbiorem wszystkich najważniejszych informacji na temat samych gór oraz tego, jak się do takiej wyprawy przygotować. Autorzy zawarli tutaj fragmenty poświęcone zwierzętom żyjącym w Tatrach (sama przyznaję: dowiedziałam się dużej ilości nowych informacji), ale również na temat flory, jaką możemy spotkać, wędrując poszczególnymi szlakami. Oczywiście, są to tylko przykłady, ponieważ tę książkę czytelnik musi odkrywać sobie sam. Pozycja ta skrywa w sobie mnóstwo ciekawostek, potrzebnej wiedzy - chociaż o tym już wspominałam. Naprawdę, aż samemu ma się ochotę pójść na taką wyprawę!


Współpraca autorki, która wcześniej pisała już dla dzieci z człowiekiem, który zna się na tych górach, jak mało kto zaowocowała świetną pozycją dla najmłodszych. Mimo tego, że przekazywane wiadomości są bardzo ważne i niosą za sobą dość poważny wydźwięk, to przeredagowanie tych słów na tekst, który trafi do młodego czytelnika, sprawiło, iż taki odbiorca nie ma najmniejszego problemu ze zrozumieniem czytanego tekstu. Barwne ilustracje Adama Pękalskiego tylko ten efekt potęgują.

Jeżeli lubicie literaturę górską czy też wszelkie przewodniki, a chcecie na przykład przy okazji zaszczepić w swoim rodzeństwie czy też dzieciach tę chęć zdobywania i zwiedzania górskich szczytów - będzie to dla Was pozycja obowiązkowa. No, a jeżeli po prostu lubicie wszelkiego rodzaju ciekawostki przyrodnicze (i nie tylko), to oczywiście też polecam.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz