środa, 19 maja 2021

(781) Tylko rok, Penelope Ward

 


Tytuł oryginału: Just One Year
Tłumaczenie: Wojciech Białas
Wydawnictwo: Editio
Data wydania: 10.02.2021
Liczba stron: 368
Romans

Często sobie myślę, że powieści Penelope Ward mogę czytać bez względu na to, czy aktualnie mam fazę na kryminały, fantastykę czy cokolwiek innego. Jej historie zawsze mnie wciągają i sprawiają, że angażuję się w sytuacje bohaterów. Nie inaczej było z tytułem Tylko rok. Co prawda, przez obowiązki związane ze studiami nie mogłam zabrać się za nią od razu, gdy trafiła w moje ręce, ale nareszcie mam ją za sobą. Przeczytałam, wiem, o co w niej chodzi i opowiem Wam na jej temat kilka słów.

Kiedy Teagan dowiedziała się, że w jej domu zamieszka student, który przyjechał do Stanów Zjednoczonych na rok, myślała, że nie może być gorzej. Brytyjczyk od samego początku wzbudzał w niej negatywne emocje, a sposób, w jaki się poznali, jeszcze bardziej potęgował te odczucia. Caleb był uszczypliwy, sarkastyczny i traktował dziewczynę z pobłażaniem. Zdarzały się też chwile, gdy Teagan mogła naprawdę go polubić... Wiedziała jednak, że nie może pozwolić sobie na poważniejsze uczucia względem jego osoby, bo za kilka miesięcy miał ją opuścić. Czy uda im się powstrzymać rodzące się uczucia?

Główna bohaterka tej powieści, Teagan, od pierwszej strony wzbudziła moją sympatię. Wydała mi się naprawdę dobrze wykreowaną postacią, dość pewną siebie i wygadaną. Zaimponowała mi swoją inteligencją oraz odwagą w starciu z nieznanym. Uważam ją za ogromną zaletę tej historii i myślę, że gdyby nie ona, ta książka nie przypadłaby mi do gustu tak mocno, a tak? Jestem zauroczona tą pozycją.

Podobnie mogłabym napisać o Calebie. Podczas lektury nie miałam takiego wrażenia, że jest on tylko na doczepkę, bo potrzebny jest męski bohater. On również został wykreowany dobrze, a jego gadki w stronę Teagan nie raz i nie dwa mnie szczerze rozbawiły. Myślę, że to jest ważne w tego typu książkach: humor, który nie wzbudza zażenowania i nie jest wymuszony. Dlatego też po raz kolejny cieszę się, że mogę czytać książki Penelope Ward.

Głównym wątkiem tej powieści jest rozwijająca się relacja między głównymi bohaterami. Oczywiście, raz bywa wesoło, a raz dość poważnie i powiedziałabym, że przygnębiająco. Bo tak, autorka wplotła tutaj ważne tematy, które mogą spotkać tak naprawdę każdego z nas. To, co zasługuje na uznanie to fakt, że Penelope Ward zachowuje tutaj równowagę między scenami lekkimi a tymi opierającymi się o poważne problemy - dzięki temu czytelnik nie ma wrażenia, że czyta albo książkę na siłę poważną, albo też za bardzo wesołkowatą.

Pióro autorki jak zawsze jest na wysokim poziomie i będę to powtarzać już chyba zawsze. Po prostu książki tej autorki czyta mi się tak przyjemnie i lekko, że nie potrafię przejść obok nich obojętnie. Jedyne, co momentami mi się nie podobało, to fakt, że bywały chwile za słodkie. Co to oznacza? No właściwie tylko tyle, że przy niektórych scenach mogłam się rozpłynąć aż za bardzo. Oczywiście, nie uważam tego za jakąś dużą wadę, bo wiem, że niektórym czytelnikom właśnie to przypadnie bardzo do gustu.

Tylko rok to dobra książka, która oderwała mnie od myśli o zbliżających się zaliczeń i wiszących mi nad głową obowiązków. Historia Caleba i Teagan zostanie w mojej pamięci i myślę, że z przyjemnością będę do niej wracać myślami. Jeżeli szukacie romansu, w którym znajdziecie dużo humoru i który nie będzie skupiał się tylko na tej miłości - to ta książka jest dla Was.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz