poniedziałek, 2 września 2019

(453) SKAM. Sezon 2, Julie Andem

W drugim tomie serii SKAM, który odpowiada serialowemu drugiemu sezonowi, poznajemy historię Noory. Musi się ona zmierzyć z licznymi problemami, które dla kogoś obcego wydałyby się zupełnie banalne. Dodatkowo na horyzoncie pojawi się miłość, której Noora nie chce ulegać...


Tytuł oryginału: SKAM Sesong 2: Noora
Cykl: Skam (tom 2)
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 30.07.2019
Liczba stron: 240
Młodzieżowa


Od dawna mówiłam, że Noora to moje ulubiona bohaterka tego serialu. Moim zdaniem jest to bohaterka zabawna, ale w taki dość spokojny sposób. Jest rozsądna, choć niektórzy ją za to linczują. Za swoimi przyjaciółkami wskoczyłaby w ogień i to moim zdaniem jest coś pięknego. Ponadto Noora jest feministką i za każdym razem to udowadnia. Jest przeciwna jakiemukolwiek wykorzystywaniu kobiet, a już szczególnie tępi nadmierne i nachalne pokazywanie seksualności młodych dziewcząt i starszych kobiet. 

Mogłabym powiedzieć, że główną rolę odgrywa tu również William, nazywany przez główną bohaterkę Wilhelmem. Chłopak ten uczy się w ostatniej klasie szkoły średniej i jest członkiem najpopularniejszej grupki wśród uczniów. Co prawda ma przez to nieciekawą reputację, ale to nie przeszkadza mu w zagadywaniu do Noory. Zarówno ten serialowy, jak i ten książkowy William jest według mnie uroczy i chyba mogę powiedzieć, że należę do tej grupy dziewczyn, które są jego fankami. 

Przyznam szczerze, że na początku nie potrafiłam wciągnąć się w tę historię ponownie. Po prostu coś mnie blokowało, a z drugiej strony ciągle coś mnie rozpraszało. Jednak po przeczytaniu już kilkudziesięciu stron w końcu udało mi się w stu procentach zainteresować lekturą i tak oto przeczytałam tę książkę w jeden dzień. 

Ten scenariusz jest już grubszy i bogatszy w treść, niż ten pierwszy czy nawet trzeci, który już czeka na swoją kolej. Jednak nie mam absolutnie do nikogo pretensji, ponieważ dzięki temu mogłam dłużej cieszyć się obecnością Noory i Williama w moim życiu. Ponadto po skończeniu tej pozycji, utwierdziłam się tylko w przekonaniu, że jest to mój ulubiony sezon i raczej się to nie zmieni. 

Tak samo, jak wcześniej, Julie Andem pisze z humorem i podejrzewam, że ludzie odpowiedzialni za czytanie tego scenariusza uśmiali się równie mocno, jak ja. Niektóre komentarze autorki są po prostu genialne i powinnam je gdzieś sobie spisać, żeby w złe dni je sobie czytać. 

Jak zapewne wiecie, SKAM to serial typowo młodzieżowy, skierowany głównie do młodzieży. Mamy tu pełno przekleństw, alkoholu, imprez, seksu i wszelkich innych, dość wulgarnych rzeczy. Jednak to według mnie nadaje charakteru tej całej serii i sprawia, że każdy z problemów bohaterów jest jak najbardziej aktualny.

Jeżeli jeszcze nie znacie tych bohaterów i tego serialu, to polecam Wam zerknąć w wolnej chwili. No, a jeśli wolelibyście najpierw zapoznać się z tym pierwszym scenariuszem, to serdecznie polecam Wam sięgnąć po te książki.

Za możliwość przeczytania ślicznie dziękuję wydawnictwu Rebis.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz